Každý rok informujeme naše fanoušky o struktuře čtvrté nejvyšší hokejové soutěže (Krajské ligy mužů – KLM, dříve KP I ) a páté nejvyšší  hokejové soutěže (Krajská soutěž mužů – KSM, dříve KP II) v České republice. Celkově je možno říci, že počet hokejových klubů v těchto dvou soutěžích dlouhodobě ubývá (je to podobný vývoj jako v celostátní druhé lize, kterou nyní hraje již pouze 28 týmů). Ve čtvrté nejvyšší soutěži (KLM) v ČR v letošním roce hraje 102 týmů (v loňské sezóně to bylo 101 hokejových klubů) a v páté nejvyšší hokejové soutěži letos hraje 60 týmů (v loňské sezóně to bylo 87 mužstev). KLM a KSM v celé ČR tedy letos hrálo 162 klubů, přičemž v loňském roce to bylo 188 klubů. Trošku proti proudu těchto skutečností šla v letošním roce naše KLM, o které se tvrdí, že je ze všech soutěží KLM v rámci České republiky nejkvalitnější. V naší KLM letos hrálo 14 týmů, přičemž v loňském roce to bylo 11 týmů. Větší počet účastníků než naše KLM v letošním roce měla pouze KLM Střední Čechy, ve které hrálo letos 16 účastníků. Nejmenší počet účastníků měla letos KLM Ústeckého kraje, kde hrálo pouhých 6 účastníků a KLM v Praze (zde se hraje pod názvem Pražský přebor) s 5 týmy v soutěži. Pravděpodobně hlavním důvodem klesajícího počtu hráčů je celkový úbytek hokejové mládeže v ČR a také velké množství jiných zájmů, které nyní mladí hokejisté mají po skončení svého působení v mládežnických kategoriích. Velkou zajímavostí je také i  v letošním roce rekordní počet účastníků KSM v Plzeňském kraji, kde ve třech skupinách tuto pátou nejvyšší soutěž hrálo letos 33 týmů (v loňském roce to bylo 36 týmů). Vzhledem k reorganizaci v mládežnickém hokeji (dorost a junioři) se očekával nárůst počtu týmů, které budou hrát v KLM či v KSM, tento předpoklad se však zatím nevyplnil. Celkově je na soutěžích patrný trend slučování KLM a KSM v jednotlivých krajích do jediné soutěže a zřejmě tento trend bude pokračovat i v příštím roce. Někde se hrají ještě i okresní přebory (šestá nejvyšší soutěž), ale údaje k těmto soutěžím se nám nepodařilo dohledat.