Termín losování nového ročníku KLM se blíží (losování bude 24.6.2020 v hotelu Atrium ve Vyškově). S největší pravděpodobností opět dojde k dohodě mezi týmy z Jihomoravského a Zlínského kraje a budeme hrát společnou soutěž. Za Jihomoravský kraj se do soutěže přihlásilo 7 týmů, z toho 5 týmů z našeho kraje (Boskovice, Blansko, Rosice, Břeclav, Hodonín) a 2 týmy z kraje Vysočina (Moravské Budějovice a Velká Bíteš). Již z uvedeného seznamu je vidět, že se letos odehrálo několik změn oproti loňskému ročníku. Do soutěže se nepřihlásil tým HC Březina (v ukončeném ročníku obsadil poslední místo) a tým HC Velké Meziříčí, který jako vítěz loňského ročníku naší skupiny KLM využil možnosti postupu a v letošním ročníku bude hrát druhou celostátní ligu. Naopak do naší soutěže se nově přihlásil loni druholigový tým HC Moravské Budějovice, který uvolnil svoje místo ve druhé lize znojemským Orlům, kteří v letošním roce nebudou hrát rakouskou EBEL ligu. Vzhledem k tomu, že za Zlínský kraj se do soutěže KLM přihlásilo pravděpodobně opět 5 týmů (Uherské Hradiště, Uherský Brod, Uherský Ostroh, Kroměříž a Brumov-Bylnice), tak celkový počet účastníků bude pravděpodobně 12. Otázkou zůstává účast Uničova (tedy týmu z Olomouckého kraje), který má zájem hrát v naší skupině KLM, neboť s Uničovem by byl lichý počet účastníků a je všeobecná nevole, aby při lichém počet účastníků jeden tým o víkendu nehrál. Uvidíme, jak vše proběhne ve Vyškově, naše fanoušky o výsledku losování budeme ihned informovat.

V letošním roce se odehrála také jedna zajímavá událost v kraji Vysočina, o které je dobré informovat široké hokejové dění. Sousední hokejový svaz Vysočina změnil Krajskou soutěž mužů (KSM – pátá nejvyšší soutěž) nově na KLM (čtvrtá nejvyšší hokejová soutěž).  Nyní tak nastala trochu zvláštní situace pro hokejový klub Velké Bíteše, kde jejich A-tým (hraje již mnoho roků KLM Jihomoravského kraje) bude hrát v KLM v naší skupině a B-tým bude hrát KLM Vysočina. Pro tento hokejový klub tak vznikají nově dva týmy, které budou hrát stejnou soutěž. Z dlouhodobého pohledu je to zřejmě neudržitelná situace, neboť mít dva kluby ve stejné soutěži nebude jednoduché jak po stránce ekonomické, tak i po stránce zajištění dostatečného počtu hráčů. Z tohoto důvodu nebudou moci hráči B-týmu Velké Bíteše hrát v A-týmu Velké Bíteše, neboť se jedná o soutěž zařazenou na stejnou úroveň. Fanoušci Velké Bíteše si tak budou moci vybrat na jednom zimním stadionu dvě skupiny stejné soutěže. Ale tuto možnost budou mít letos také u nás v Rosicích! Náš sousední hokejový klub HC Zastávka (dlouholetý účastník páté nejvyšší hokejové soutěže – KSM) se tak stal  touto administrativní změnou účastníkem KLM Vysočina. Je to nyní takový kočkopes. KLM Jihomoravského a Zlínského kraje budou hrát 2 týmy z kraje Vysočina (A-tým Velké Bíteše a Moravské Budějovice). Tyto týmy nechtějí hrát současnou KLM Vysočina pro nízkou kvalitu hry v této skupině (dle jejich vyjádření) a naopak HC Zastávka bude hrát KLM Vysočiny, přesto, že administrativně patří do naší skupiny KLM. Určitě bude i tato soutěž na Vysočině pro fanoušky zajímavá, neboť v ní bude hrát také B-tým Velkého Meziříčí, který bude tvořit velké množství hráčů, kteří v loňském roce hráli KLM Jihomoravského a Zlínského kraje. Lze totiž předpokládat, že HC Velké Meziříčí bude muset z velké části svůj tým posílit, bude-li chtít uspět ve druhé celostátní soutěži. Dle nám dostupných informací bude mít letošní ročník KLM Vysočiny celkem 8 účastníků. Určitě zajímavá je také ta skutečnost, že některé týmy z kraje Vysočina budou hrát i v jiných skupinách KLM – v Pardubickém a Jihočeském kraji (například loňský vítěz této skupiny Pelhřimov). Hokejový svaz za Vysočině tak letos dovršil svoji snahu o samostatnou KLM. Nastává otázka, zda se tomuto hokejovému kraji podaří hokejové týmy z Vysočiny přesvědčit, aby hráli svoji vlastní KLM Vysočiny, nebo zda kluby z Vysočiny budou v budoucnu hrát v okolních KLM (Jihomoravský kraj, Jihočeský kraj a Pardubický kraj). Vzhledem k tomu, že se soutěže našich dvou sousedních krajů prolínají (Jihomoravský kraj a kraj Vysočina), jsou tyto informace pro fanoušky určitě zajímavé.